Tu znajdziecie informacje pomocne w codziennym życiu z psem.

Stopniowo będzie ich przybywać.

Miłej lektury. :)

 


 

Komunikacja z psem

Dwie i pół minuty o tym, jak ważna jest znajomość mowy psiego ciała. I o tym, że trzeba widzieć to co się DZIEJE naprawdę, a nie to co chcielibyśmy widzieć. I o tym kto, w ogromnej większości przypadków jest winien, kiedy pies ugryzie człowieka.

  Filmik, który powinien obejrzeć każdy, kto ma, lub chce mieć psa. O tym, jak kompletnie inaczej widzimy świat my i nasze psy. I jak bardzo większość ludzi nie rozumie własnych psów. I o tym, jak wielu nieszczęść można było uniknąć, gdyby ludzie choć trochę rozumieli własne psy.

  By dotarł do jak największej liczby ludzi zaopatrzyliśmy go w polskie napisy.

Polecamy!

 

 


 

5 zasad spacerowego savoir vivre

1.       

ZAWSZE SPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE – wydaje się to całkowicie jasne, jednak ilość osób nie sprzątających wciąż jest powalająca. Dodatkowo, sporo osób uważa, że jeśli pies poszedł w głąb trawnika nie ma potrzeby zbierania kupy bo „nikt tam nie chodzi”. Pomyślcie jednak – może tam iść inna osoba z psem, która ma go na smyczy i wchodzi za nim wszędzie, mogą wejść bawiące się w podchody dzieciaki, może wejść bezdomny chcący usiąść gdzieś na uboczu – dlatego niezależnie od miejsca SPRZĄTAJCIE po psach.

2.    

ZAWSZE MIEJ SWOJEGO PSA POD KONTROLĄ – to także wydaje się jasne, ale takie nie jest. Tak więc, nawet jeśli pozwalacie psu biegać swobodnie – obserwujcie go. Jeśli Wasze przywołanie nie jest jeszcze doszlifowane – psiaka puszczajcie na lince. On się wybiega a Wy nie stracicie możliwości zapanowania nad nim.

3.     

GDY SPOTYKACIE INNEGO PSA – ZAPYTAJCIE O MOŻLIWOŚĆ PRZYWITANIA SIĘ PSÓW – nie każdy musi życzyć sobie aby jego pies zapoznawał się z Twoim z wielu powodów – może być agresywny, lękliwy lub chory, może akurat być podczas szkolenia, a może po prostu „bo tak”. Nie musisz wnikać w powody – po prostu nigdy nie pozwalaj swojemu psu podbiec do innego bez upewnienia się, że właściciel wyraża na to zgodę. Tyczy się to zarówno psów które idą na smyczy, jak i tych puszczonych luzem – to, że pies biega bez smyczy nie znaczy, że czeka aż podbiegnie do niego jakiś nieznajomy.

4.       

MIJAJĄC PSA LUB CZŁOWIEKA NA ŚCIEŻCE LUB CHODNIKU – ZAPNIJ SWOJEGO NA SMYCZ lub miej przy nodze – nie ważne jak Twój pies reaguje na inne, jeśli na chodniku lub ścieżce w lesie mijasz się z innym zawołaj swojego do siebie – zapnij na smycz lub utrzymuj przy nodze (jeśli wiesz, że bez smyczy będzie w stanie grzecznie minąć się z innymi). Dzięki temu unikniesz możliwych konfliktów. To samo tyczy się spacerowiczów bez psów - nie każdy musi wiedzieć, że Twoje zwierzę jest przyjaźnie nastawione lub zupełnie obojętne do ludzi. Ktoś może się bać (tak, nawet kilogramowego psa który przypomina świnkę morską), ktoś inny może po prostu nie życzyć sobie zbyt bliskiego spotkania z obcym psem – szanujmy się nawzajem.

5.       

NIE DOKARMIAJ CUDZYCH PSÓW – idąc ze swoim czworonogiem na spacer zawsze masz ze sobą smakołyki? Cudownie, ja też. Jednak pamiętaj, że masz je dla swojego psa, nie dla obcych, które z pewnością mogą Cię zaczepiać gdy wyczują przekąski. Jeśli bardzo Cię kusi poczęstować – zapytaj jego właściciela, jednak nigdy nie dokarmiaj cudzych psów bez pozwolenia. Mogą być chore, alergiczne, na diecie, a może po prostu mają zakaz przyjmowania smakołyków od obcych – miej to na uwadze.


 

 

Artykuł dzięki uprzejmości autorki bloga Fruzia mikropies

 


 

Głaskanie psa

 

Pamiętajcie, psy naprawdę nie lubią kładzenia ręki na ich głowie. I o ile nasz własny pies pewnie nauczył się tolerować takie zachowanie z naszej strony (mimo dyskomfortu, który w tym momencie odczuwa), to obcy pies może już zdecydowanie, czasem przy użyciu zębów, pokazać nam jak bardzo tego nie lubi.

 

 

Facebook Google+ Napisz do nas